Lens se deplasează miercuri pe Emirates Stadium pentru a o înfrunta pe Arsenal într-un meci din faza grupelor UEFA Champions League, pe Emirates Stadium, gazdele încercând să își asigure un loc în faza eliminatorie.
Arsenal a învins Sevilla cu 2-0 pe teren propriu în ultimul meci din faza grupelor. Leandro Trossard și Bukayo Saka au marcat în această victorie. Ei au trei victorii consecutive în toate competițiile înainte de meciul cu Lens.
În ultimul meci din faza grupelor, Lens a fost învinsă în deplasare de PSV cu 1-0, pentru prima dată în acest sezon în competiție.
Arsenal este liderul grupei cu nouă puncte, în timp ce Lens, cu cinci puncte, se află pe locul trei. Echipa gazdă este în prezent în poziție de baraj pentru un loc în faza eliminatorie, în timp ce vizitatorii sunt în linie pentru a fi transferați în play-off-ul turului eliminatoriu al Europa League.
Cu cinci puncte, PSV ocupă locul doi în grupă, fiind bine poziționată pentru a avansa în faza eliminatorie. Sevilla este în pericol de eliminare din competiția europeană, ocupând locul patru, cu două puncte.
În primul meci din faza grupelor dintre cele două cluburi, Lens s-a impus cu 2-1 pe Stade Bollaert-Delelis, la 3 octombrie. Adrien Thomasson a deschis scorul pentru Lens în minutul 25. Elye Wahi a marcat și el. Gabriel Jesus a marcat unicul gol al tunarilor în minutul 14.
Jesus a atras atenția pentru Arsenal în meciurile din Liga Campionilor. El este cel mai bun marcator al clubului, cu trei goluri, dintre care unul a fost primul crucial al meciului. Wahi a fost cel mai prolific jucător pentru Lens, marcând două goluri în acest sezon al Ligii Campionilor.
Gazdele au marcat în fiecare dintre cele patru meciuri din Liga Campionilor din acest sezon.
Gazdele de la Arsenal au câștigat fiecare dintre cele două confruntări anterioare din Liga Campionilor disputate pe Emirates Stadium în acest sezon.
Lens are o remiză și o înfrângere în deplasare în competiția din acest sezon, în două confruntări.
În ultimele șase meciuri disputate în toate competițiile, Arsenal a obținut patru victorii și două înfrângeri. Au marcat 12 goluri și au primit cinci în această perioadă, marcând primii în patru din cele șase confruntări. Au marcat trei goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au înscris o dată în primele 45 de minute. Lens a obținut trei victorii, două remize și o înfrângere în ultimele șase meciuri. Au marcat nouă goluri și au primit două în această perioadă, marcând primul în trei din cele șase. Au avut două goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au marcat o dată înainte de pauză.

Arsenal (4-3-3): Raya; White, Saliba, Gabriel, Zinchenko; Odegaard, Rice, Havertz; Saka, Nketiah, Martinelli. Antrenor: Mikel Arteta.
Absenti: Jurrien Timber, Emile Smith-Rowe, Thomas Partey(accidentati).

RC Lens (3-4-3): Samba; Gradit, Khusanov, Medina; Aguilar, Mendy, Abdul Samed, Frankowski; Thomasson, Wahi, Sotoca. Antrenor: Franck Haise.
Absenti: Wuilker Farinez, Jimmy Cabot, Deiver Machado(accidentati), Oscar Cortes(incert), Morgan Guilavogui(suspendat).

Pontul pentru acest meci este RC Lens Total goluri – Peste 0.5 cu o cota de 1.83 la Betano.