Skip to content

Analiza Galatasaray-Manchester United 29 noiembrie

Galatasaray primește miercuri, pe Rams Global Stadium, pe Manchester United, într-un meci din UEFA Champions League, oaspeții încercând să se revanșeze după înfrângerea cu 3-2 din prima întâlnire a echipelor din faza grupelor.
Galatasaray a fost învinsă în ultimul său meci din faza grupelor, pierzând cu 2-1 în deplasare cu Bayern Munchen. Cedric Bakambu a fost singurul jucător care a marcat în această înfrângere.
Manchester United a cedat cu 4-3 în deplasare în fața lui Copenhaga în ultimul meci din faza grupelor, Rasmus Hojlund a marcand 2 goluri.
Galatasaray ocupă locul trei în grupă, cu patru puncte, în timp ce Manchester United, cu trei puncte, se află pe locul patru. Echipa gazdă este în prezent în postura de a fi transferată în play-off-ul tururilor eliminatorii ale Europa League, în timp ce oaspeții sunt pe cale să fie eliminați din competiția europeană.
În fruntea grupei, cu 12 puncte, se află Bayern München, care și-a asigurat calificarea în faza eliminatorie. Copenhaga este de asemenea pe loc de baraj, fiind pe locul doi, cu patru puncte.
În primul meci din faza grupelor dintre cele două cluburi, Galatasaray s-a impus cu 3-2 pe Old Trafford, la 3 octombrie. Wilfried Zaha a deschis scorul pentru formația turcească în minutul 23. Kerem Akturkoglu și Mauro Icardi au marcat și ei. Rasmus Hojlund a fost liderul lui United cu două goluri, marcând în minutele 17 și 67.
Galatasaray a fost condusă de Icardi în Liga Campionilor. El este cel mai bun marcator al echipei, cu două goluri. Principala amenințare ofensivă a lui Manchester United a fost Hojlund, care a marcat de cinci ori în această campanie din Liga Campionilor, inclusiv două goluri în deschiderea meciurilor. Atacantul se află la egalitate în fruntea clasamentului golgheterilor competiției în 2023/2024.
Ambele formații se află în mijlocul unor serii de succese în Liga Campionilor, fiecare dintre ele găsind golul în fiecare meci din competiție în acest sezon.Gazdele de la Galatasaray au o remiză și o înfrângere în acest sezon în cele două meciuri anterioare disputate acasă în Liga Campionilor.
Manchester United a fost învinsă în ambele meciuri anterioare disputate în deplasare pe Old Trafford în competiția din acest sezon.
În ultimele șase meciuri disputate în toate competițiile, Galatasaray a obținut trei victorii și trei înfrângeri. Au marcat 10 goluri și au primit opt în această perioadă, marcând primii în trei dintre cele șase confruntări. Au avut cinci goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au marcat de două ori în primele 45 de minute. Manchester United a obținut trei victorii și trei înfrângeri în ultimele șase meciuri. Au marcat opt goluri și au primit zece în această perioadă, marcând primul în patru din cele șase. Au avut trei goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au marcat de cinci ori înainte de pauză.

Galatasaray(4-2-3-1) : Muslera; Boey, Nelsson, Ayhan, Karatas; Ndombele, Torreira; Yilmaz, Akturkoglu, Zaha; Icardi. Antrenor: Okan Buruk

Manchester United(4-2-3-1): Onana; Dalot, Maguire, Lindelof, Shaw; McTominay, Mainoo; Pellistri, Fernandes, Garnacho; Martial. Antrenor: Erik Ten Hag
Absenti: Casemiro, Lisandro Martinez, Tyrell Malacia, Amad Diallo, Mason Mount, Jonny Evans, Christian Eriksen(accidentati), Rashford(suspendat)

Pontul pentru acest meci este Sansa dubla Galatasaray cu o cota de 1.60 la Betano.