Skip to content

Analiza REAL MADRID-NAPOLI 29 noiembrie

Napoli se deplasează miercuri pe Estadio Santiago Bernabeu pentru a înfrunta pe Real Madrid într-un meci din faza grupelor UEFA Champions League, echipa gazdă având deja asigurat un loc în faza eliminatorie, iar oaspeții vor să li se alăture.

Real Madrid a obținut o victorie cu 3-0 pe teren propriu în fața lui Sporting Braga în ultimul meci din faza grupelor, a patra victorie consecutivă în Liga Campionilor din acest sezon. Brahim Diaz, Vinicius Junior și Rodrygo au marcat în această victorie. Ei sunt neînvinși în ultimele 11 meciuri în toate competițiile (W9 D2 L0) înainte de meciul cu Napoli.

În ultimul meci din faza grupelor, Napoli a remizat, scor 1-1, acasă cu Union Berlin. Matteo Politano a marcat în această remiză.

Real Madrid este liderul grupei cu 12 puncte. Cele șapte puncte ale lui Napoli o plasează pe locul al doilea, fiind în prezent în poziția de a se alătura echipei gazdă în faza eliminatorie.
În altă parte a grupei, Sporting Braga este pe locul trei, cu trei puncte, și se află în fața unui transfer în play-off-ul turului eliminatoriu al Europa League. Union Berlin este în pericol de eliminare din competiția europeană, fiind pe locul patru, cu un punct.

În prima întâlnire din faza grupelor dintre cele două echipe, pe Stadio Diego Armando Maradona, la 3 octombrie, Real Madrid s-a impus cu 3-2. Vinicius Junior a deschis scorul pentru echipa spaniolă în minutul 27. Jude Bellingham a marcat și el. Leo Ostigård și Piotr Zielinski au marcat pentru Napoli.

Real Madrid s-a impus în ultima vreme în fața lui Napoli, cu victorii în trei meciuri consecutive, din februarie 2017. Los Blancos i-au depășit pe cei de la Napoli cu 9-4 în timpul acestei serii de victorii.În ultima treime, Bellingham a fost un jucător cheie pentru Real Madrid în Liga Campionilor. El este cel mai bun marcator al echipei, cu trei goluri, dintre care unul a fost primul gol al meciului care a dat tonul. Vizitatorii de la Napoli au fost conduși de cinci jucători care au marcat fiecare câte un gol în această campanie din Liga Campionilor.

Ambele formații se află într-o serie de goluri în Liga Campionilor, deoarece niciuna dintre ele nu a fost eliminată în competiție în acest sezon.
Gazdele de la Real Madrid au câștigat fiecare dintre cele două confruntări anterioare din Liga Campionilor disputate pe teren propriu în acest sezon.
Napoli s-a impus în ambele confruntări anterioare în deplasare în competiția din acest sezon. Echipa italiană are o serie de 10 meciuri fără înfrângere în deplasare (W7 D3 L0) în toate competițiile.

În ultimele șase meciuri disputate în toate competițiile, Real Madrid a obținut cinci victorii și un egal. Au marcat 15 goluri și au primit trei în această perioadă, marcând primii în cinci din cele șase confruntări. Au marcat șase goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au înscris o dată în primele 45 de minute. Napoli a obținut trei victorii, două remize și o înfrângere în ultimele șase meciuri. Au marcat opt goluri și au primit cinci în această perioadă, marcând primul în cinci din cele șase. Au avut patru goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au marcat de două ori înainte de pauză.

Real Madrid (4-3-1-2): Lunin; Carvajal, Rudiger, Alaba, Mendy; Kroos, Modric, Valverde; Bellingham; Rodrygo, Joselu. Antrenor: Carlo Ancelotti.
Absenti: Camavinga, Tchouameni, Eder Militao, Courtois, Kepa, Vinicius(accidentati), Brahim Diaz(incert).

Napoli (4-3-3): Gollini; Di Lorenzo, Rrahmani, Ostigard, Oliveira; Lobotka, Anguissa, Zielinski; Politano, Osimhen, Kvaratskhelia. Antrenor: Walter Mazzari.
Absenti: Mario Rui, Jesper Lindstrom(accidentati).

Predictia pentru acest meci este Real Madrid castiga meciul, avand cota de 1.87 la Betano.