Skip to content

Analiza SEVILLA – PSV 29 noiembrie

Sevilla primește miercuri, pe Estadio Ramon Sánchez Pizjuan, gazda lui PSV, într-un meci din UEFA Champions League, ambele formații încercând să obțină un avantaj după ce au remizat 2-2 în prima lor întâlnire din faza grupelor.
Sevilla a fost învinsă în ultimul său meci din faza grupelor, cedând cu 2-0 în deplasare în fața lui Arsenal. Nu a obținut nicio victorie în ultimele patru meciuri disputate în toate competițiile (W0 D2 L2).
PSV a învins acasă pe Lens cu 1-0 în ultimul meci din faza grupelor. Luuk de Jong a marcat în această victorie. Înaintea meciului de miercuri, sunt neînvinși în ultimele 12 meciuri în toate competițiile (W10 D2 L0).
PSV ocupă locul doi în grupă, cu cinci puncte, în timp ce Sevilla, cu două puncte, se află pe locul patru. Vizitatorii sunt în acest moment în linie dreaptă pentru un loc în faza eliminatorie, în timp ce formația gazdă este în postura de a fi eliminată din competiția europeană.
Arsenal este liderul grupei, cu nouă puncte, și este bine poziționată pentru a avansa în faza eliminatorie. Lens este în pericol de a se transfera în play-off-ul turului eliminatoriu al Europa League, fiind pe locul trei, cu cinci puncte.
Sevilla și PSV au remizat 2-2 în prima întâlnire din faza grupelor, pe Philips Stadion, la 3 octombrie. Nemanja Gudelj și Youssef En-Nesyri au marcat pentru echipa spaniolă. Luuk de Jong și Jordan Teze au marcat pentru PSV.
de Jong a fost cel mai prolific jucător al lui PSV, marcând de două ori în această campanie din Liga Campionilor, inclusiv un gol în deschiderea meciului. În ultima treime, Gudelj a fost un jucător cheie pentru Sevilla în Liga Campionilor. El este cel mai bun marcator al acestora, cu două goluri, unul dintre acestea fiind primul gol decisiv al meciului.
Vizitatorii au marcat în trei meciuri consecutive din Liga Campionilor în acest sezon. Ei nu au mai fost eliminați de la înfrângerea din faza grupelor împotriva lui Arsenal.
Gazdele de la Sevilla au o remiză și o înfrângere în acest sezon în cele două meciuri anterioare din Liga Campionilor disputate pe teren propriu. Los Nervionenses au o serie de patru meciuri fără victorie pe teren propriu (W0 D3 L1) în toate competițiile.
PSV are o remiză și o înfrângere în deplasare în acest sezon, în două confruntări în competiție. Formația olandeză are o serie de cinci meciuri fără înfrângere în deplasare (W4 D1 L0).
În ultimele șase meciuri disputate în toate competițiile, Sevilla a obținut o victorie, trei remize și două înfrângeri. Au marcat opt goluri și au primit opt în această perioadă, marcând primul într-unul din cele șase meciuri. Au avut trei goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au marcat de șase ori în primele 45 de minute. PSV a obținut cinci victorii și o remiză în ultimele șase meciuri. Au marcat 20 de goluri și au primit trei în această perioadă, marcând primul în cinci din cele șase. Au avut șapte goluri în prima repriză, în timp ce adversarii lor au înscris de două ori înainte de pauză.

Sevilla (4-2-3-1) : Dmitrovic; Navas, Gudelj, Ramos, Adria Pedrosa; Fernando, Sow; Ocampos, Rakitic, Torres; En-Nesyri. Antrenor: Diego Alonso.
Absenti: Boubakary Soumare(incert), Loic Bade, Marcao, Suso, Lamela, Alfonso(accidentati).

PSV (4-3-3) : Benitez; Teze, Andre Ramalho, Boscagli, Dest; Schouten, Til, Veerman; Bakayoko, de Jong, Lozano. Antrenor: Peter Bosz.
Absenti: Armel Bella-Kotchap, Armando Obispo(accidentati)

Pronosticul pentru acest meci este Gol marcat in ambele reprize, cu cota de 1.65 la Betano.