Skip to content

CFR si Universitatea Craiova si-au aflat adversarele din Conference League

CFR Cluj și Universitatea Craiova, reprezentantele României din Conference League, și-au aflat adversarele din turul II al celei de-a treia competiții continentale.

CFR Cluj o va înfrunta pe Neman Grodno (Belarus), iar Universitatea Craiova o va întâlni pe învinsa dintre Botev Plovdiv (Bulgaria) şi NK Maribor (Slovenia) în turul al doilea preliminar al Conference League, potrivit tragerii la sorţi efectuate miercuri, la Nyon.

CFR va juca primul meci acasă, pe 25 iulie, iar manşa secundă în deplasare, pe 1 august. Neman Grodno, ocupa locul secund in campionatul din Belarus, aflat în plină desfășurare. Formația e cotată la 5,43 milioane de euro pe Transfermarkt.

Maribor a terminat pe locul 2 în Slovenia și pornește cu prima șansă în „dubla” din turul I. De cealaltă parte, Plovdiv a terminat pe locul 9 în Bulgaria, dar a ajuns în preliminariile Europa League deoarece a câștigat Cupa Bulgariei. Meciurile oltenilor vor avea loc pe 25 iulie, turul (deplasare), și pe 1 august, returul (acasă).

În improbabilul caz în care FCSB ar fi eliminată de AC Virtus, campioana din San Marino, în turul I al UCL, campioana României ar „retrograda” în turul II al Conference. Unde ar da  peste pierzătoarea dintre Flora Tallin din Estonia sau  Celje din Slovenia.

În cazul în care Corvinul Hunedoara va părăsi turul I din Europa League, unde se duelează cu maghiarii de la Paksi,  deținătoarea Cupei României, ar da în turul II din Conference peste ciprioții de la AEK Larnaca, vicecampioană în ultimul sezon din Cipru. Hunedorenii vor juca „dubla” cu Paksi pe 11 și 17 iulie.

Tragerea la sorți a turului al doilea de calificare din UEFA Conference League 2024/25

Champions Path
KÍ Klaksvík (FRO) / FC Differdange 03 (LUX) v FC Ordabasy (KAZ) / FC Petrocub (MDA)
Vikingur Reykjavík (ISL) / Shamrock Rovers FC (IRL) vs FK Borac Banja Luka (BIH) / KF Egnatia (ALB)
Virtus A.C. 1964 (SMR) / Fotbal Club FCSB (ROU) vs FC Flora Tallinn (EST) / NK Celje (SVN)
ŠK Slovan Slovan Bratislava (SVK) / FC Struga (MKD) vs FC Dinamo Minsk (BLR) / FC Pyunik (ARM)
PFC Ludogorets 1945 (BUL) / FC Dinamo Batumi (GEO) vs The New Saints FC (WAL) / FK Dečić (MNE)
FC Ballkani (KOS) / UE Santa Coloma (AND) vs Hamrun Spartans FC (MLT) / Lincoln Red Imps FC (GIB)

Main Path
Go Ahead Eagles (NED) vs SK Brann (NOR)
Omonoia FC (CYP) vs FC Torpedo Kutaisi (GEO) / KF Tirana (ALB)
GFK Tikves (MKD) / Breiðablik (ISL) vs FC Drita (KOS)
NK Osijek (CRO) vs FA Šiauliai (LTU) / FCI Levadia Tallinn (EST)
NK Olimpija Ljubljana (SVN) vs FC Polissya Zhytomyr (UKR)
AEK Athens FC (GRE) vs FK Velež Mostar (BIH) / Inter Club d’Escaldes (AND)
FC UNA Strassen (LUX) / KuPS Kuopio (FIN) vs Tromsø IL (NOR)

Valur (ISL) / KF Vllaznia (ALB) vs St Mirren FC (SCO)
Sumqayit FK (AZE) vs Fehérvár FC (HUN)
Ilves Tampere (FIN) vs FK Austria Wien (AUT)
FC CSKA 1948 (BUL) vs FC Malisheva (KOS) / FK Budućnost Podgorica (MNE)
FC Sheriff Tiraspol (MDA) / PFC Zire (AZE) vs FC DAC 1904 Dunajská Streda (SVK)
PFC Botev Plovdiv (BUL) / NK Maribor (SVN) vs Universitatea Craiova (ROU)
St Patrick’s Athletic (IRL) vs FC Vaduz (LIE)

F.C. Copenhaga (DEN) vs FCB Magpies (GIB) / Derry City FC (IRL)
İstanbul Bașakșehir (TUR) vs FC Isloch Minsk Region (BLR) / La Fiorita 1967 (SMR)
Legia Warszawa (POL) vs Caernarfon Town FC (WAL) / Crusaders FC (NIR)
SC Dnipro-1 (UKR) vs Puskás Akadémia FC (HUN)
VPS Vaasa (FIN) / FK Žalgiris (LTU) vs IF Elfsborg (SWE) / Pafos FC (CYP)
Djurgården (SWE) vs FC Progrès Niederkorn (LUX)
KAA Gent (BEL) vs Víkingur (FRO) / FK Liepaja (LVA)

Atlètic Club Escaldes (AND) / F91 Diddeleng (LUX) vs BK Häcken (SWE)
Hapoel Beer Sheva FC (ISR) vs PFC Cherno More (BUL)
HNK Hajduk Split (CRO) vs HB Tórshavn (FRO)
HŠK Zrinjski Mostar (BIH) vs NK Bravo (SVN) / Connah’s Quay Nomads FC (WAL)
Riga FC (LVA) vs WKS Śląsk Wrocław (POL)
Vitória SC (POR) vs Floriana FC (MLT) / SP Tre Penne (SMR)
Stjarnan (ISL) / Linfield FC (NIR) vs Bala Town FC (WAL) / Paide Linnameeskond (EST)

FK Auda (LVA) / B36 Tórshavn (FRO) vs Cliftonville FC (NIR)
FC St. Gallen 1879 (SUI) vs MFK Ružomberok (SVK) / FC Tobol (KAZ)
FK Mladá Boleslav (CZE) vs FK Transinvest (LTU)
FC Noah (ARM) / KF Shkëndija (MKD) vs Sliema Wanderers FC (MLT)
FC Baník Ostrava (CZE) vs JK Tallinna Kalev (EST) / FC Urartu (ARM)
FC Zurich (SUI) vs Shelbourne FC (IRL) / St Joseph’s FC (GIB)
Brøndby IF (DEN) vs KF Llapi 1932 (KOS) / Wisła Kraków (POL)

CFR 1907 Cluj (ROU) vs FC Neman Grodno (BLR)
FC Zimbru Chișinău (MDA) vs FC Ararat-Armenia (ARM)
FK Radnički 1923 (SRB) vs FK Mornar (MNE) / FC Dinamo Tbilisi (GEO)
FC Aktobe (KAZ) / FK Sarajevo (BIH) vs FC Spartak Trnava (SVK)

Maccabi Haifa FC (ISR) vs FC Sabah (AZE)
Paksi FC (HUN) / FC Corvinul Hunedoara (ROU) vs AEK Larnaca FC (CYP)
FC Iberia 1999 Tbilisi (GEO) vs Marsaxlokk FC (MLT) / FK Partizani (ALB)
FC Torpedo (BLR) / FC Milsami Orhei (MDA) vs FC Astana (KAZ)

 

Rezumate Video

Citește și:

© 2024. All rights reserved by TVGool.ro.
Made with  by UpDesigns.ro