Skip to content

Olanda rapusa in minutul 90 de Anglia

Anglia lui Southgate ajunge pentru a doua oară consecutiv într-o finală de Euro

Anglia lui Gareth Southgate a reușit să ajungă pentru a doua oară consecutiv într-o finală de Campionat European, după un meci spectaculos împotriva Olandei, desfășurat la Dortmund. În fața unei asistențe electrizante pe Signal Iduna Park, englezii au revenit de la 0-1 pentru a câștiga cu 2-1 și a se califica în finala de la Berlin, unde îi vor înfrunta pe spanioli.

Spania si Anglia se vor infrunta in finala Euro 2024

Scorul a fost deschis rapid de Olanda, printr-o execuție de excepție a lui Xavi Simons. În minutul 5, șutul său puternic din afara careului a făcut ca stadionul să explodeze de bucurie, declanșând o „ploaie de bere” în tribune. Pentru Simons, acesta a fost cel de-al doilea gol la națională și primul la acest turneu final.

Anglia a fost forțată să atace pentru a reveni în joc, iar Harry Kane a fost principalul pericol pentru poarta lui Verbruggen. După ce a fost blocat de mai multe ori, englezii au reușit să obțină un penalty în minutul 30, în urma unei intervenții a lui Dumfries asupra lui Saka. Decizia VAR a confirmat faultul, iar Kane a transformat lovitura de pedeapsă, egalând scorul la 1-1. A fost al treilea gol al atacantului de la Bayern în acest turneu final.

Meciul a continuat să fie intens, cu ocazii de ambele părți. Foden a fost la un pas de a marca pentru Anglia, dar Dumfries a salvat incredibil de pe linia porții. De asemenea, olandezii au avut șansa de a prelua din nou conducerea, însă bara transversală s-a opus la lovitura de cap a aceluiași Dumfries.

Repriza secundă a început mai liniștit, cu Anglia controlând posesia și Olanda căutând să lovească pe contraatac. Olanda a fost aproape de gol în minutul 70, când Van Dijk a trimis un șut puternic din apropiere, dar Pickford a intervenit salvator.

Final dramatic și golul victoriei

În minutul 80, Saka a marcat pentru Anglia, dar golul a fost anulat pentru offside. Când totul părea că se îndreaptă spre prelungiri, Ollie Watkins, introdus în locul lui Kane, a înscris golul victoriei în minutul 89, cu un șut din întoarcere din interiorul careului, șocând echipa lui Ronald Koeman.

Astfel, Anglia câștigă cu 2-1 și se califică pentru a doua oară consecutiv în finala Campionatului European, unde îi va înfrunta pe spanioli pe 14 iulie la Berlin. O performanță remarcabilă pentru echipa lui Southgate, care speră să aducă acasă trofeul european mult așteptat.

Ollie Watkins a fost desemnat Vivo Player of the Match. Comisia de Observatori Tehnici UEFA a declarat: „A avut un impact uriaș cu un mare gol individual”.